30Ağu/19

‘Sevgililer Sevgilisine’ Burs Başvuruları

Değerli Öğrencimiz,

Sevgililer Sevgilisine” Aşka Mısralar kitabımın tüm gelirlerini burs olarak aktaracağımın sözünü vermiştim. Bu nedenle 03 Eylül 2019 tarihine kadar ekte yer alan burs başvuru formunu doldurmanızı ve iletmenizi rica ediyorum.

Burs ödemesini gerçekten ihtiyacı olan ve okumak isteyen arkadaşlara iletmek istiyorum. Şimdi aşağıdaki yazdıkları bir dakika da olsa düşünmeni istiyorum.

Oyun oynayacak kadar iyi bir telefona sahip misin?

Sigara, alkol vb. ürünleri tüketiyor musun?

Ayda en az 2 kez dışarıda yemek yiyebiliyor musun?

Dolabını açtığın zaman markalı kıyafetlere sahip misin?

Lüks ve eğlence içeren aktivitelere sahip misin?

Kişisel bakımın için ne kadar para harcıyorsun?

Annen veya baban seni okutmak için gerçekten ekstra çalışıyorlar mı? Sen okumasan çalışmasalar da olur muydu?

Evin ve memleketin hariç yılda en az 1 kez tatil yapıyor musun?

Hiç gerçekten samimi olarak birilerine yardım ettin mi?

Yukarıdaki düşünceler sonrası burs başvurusunda bulunan arkadaşların gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığını vicdanlarına bırakıyorum.

Burs ödemeleri kitap gelirlerine bağlı olduğundan dağıtım yöntemi aşağıdaki gibi olacaktır.

1-Burs başvuruları burs başvuru formunda verilen cevaplara bağlı olarak bir değerlendirmeye alınacaktır.

2-Her bir sorunun kendi içinde bir puanlaması vardır. Örneğin aile geliri 2000 TL olan kişi 10 puan alırken, 5000 TL olan kişi 5 puan alacaktır. Sevgiler Sevgilisine kitabını öneren kişi 2 puan alırken, önermeyen 0 puan alacaktır.

3-Bu puana göre en çok ihtiyaç sahibinden en az ihtiyaç sahibine göre sıralama yapılacaktır. İlk sırada olan arkadaş ilk bursiyer olacaktır. Diğerleri sıra ile devam edecektir.

4-Öncelikle ilk bursiyerin 8 aylık burs miktarı tamamlanıncaya kadar gelirler ilk bursiyere aktarılacaktır. Ardından ikinci bursiyer, ardından ise diğer sırada olanlar devam edecektir.

5-Kitap gelirleri değişken olduğundan burs olanakları da değişecektir. Örneğin ilk bursiyerin 5 aylık burs geliri toplandı ve daha fazla toplanamıyorsa 5. ay sonunda burs imkânı ortadan kalkacaktır. Fakat aradaki 5 aylık dönemde gelirler elde edilmeye devam ediliyorsa bu gelirler ile burs imkânı devam edecektir. Ayını şekilde toplam 5 bursiyerin 8 aylık geliri toplandı ve 6. bursiyer için yalnızca 1 aylık gelir toplandı ise 6. bursiyer 1 aylık geliri alacaktır. Devamında 2. ayda gelir gelmez ise burs imkânından faydalanamayacaktır. Kısacası gelirler devam ettikçe burs imkânı da devam edecektir.Aylık gelir durumuna göre burs alan öğrenci sayısı da değişecektir.

6-Burslar aylık olarak aktarılacaktır. Aylık burs miktarı son bursiyer de yarım kalsa dahi miktarın aktarımı yapılacaktır. Yani 1 TL olsa bile aktarım devam edecektir.

7-Gelirlerin fazla ve burs alan öğrenci sayısı az olması durumda yeni başvurular alınacaktır.

7-Yazar tanıdığı veya bildiği kişiler iltimas geçmeyecektir. Tamamen objektif kalacaktır.

8-Yazar gelirlerin hiçbir kuruşuna dokunmayacaktır. Fakat duruma göre şartları tamamen değiştirme hakkına sahiptir.

Sevgilerimle.

Ahmet Koşkan

Sevgililer Sevgilisine

“Aşka Mısralar” 

www.ahmetkoskan.com

Burs Başvuru Formunu İndirmek İçin Tıklayınız.

07Ağu/19

Sevgililer Sevgilisine

Değerli Okurum,

Sizler ile yazılarımız sayesinde bu zamana kadar hep iletişimde olduk. Tüm yazılarımızın okuyucu kitlesi milyon kişiye ulaşmış durumdadır. Özellikle son dönemlerde yazılarımızın yabancı dilde de yayınlanması diğer ülkelerden de ilgiyi artırmıştır. Şimdi ise çok istediğim fakat uzun zamandır bir türlü yayınlamak için fırsat bulamadığım ilk kitabımla birlikteyim.

Sevgililer Sevgilisine” Aşka Mısralar kitabını dijital ortamda sizlere sunmanın heyecanını yaşıyorum. Bu heyecan inanın tarif edilemez bir duygu olarak kalbimde yerini alıyor.

İnsanların daha çok mesleki bir kitap beklediğinin farkındayım. Fakat bu eser ilk yayın hayalimin bir gerçekleşmesi olarak doğdu. Bu nedenle bu eseri önce yayınlamak ve mesleki eserleri daha sonraya bırakmak hayalimin gerçekleşmesi açısından önemliydi.

Eserin içeriği hakkında çok fazla ipucu vermek istemiyorum. İçeriğini daha çok merakınıza bırakıyorum.

Şükürler olsun ki Yüce Mevlam bu eseri bir beklenti olmadan yayınlamayı nasip etti. Bu nedenle yayından elde edeceğimiz geliri üniversite öğrencilerine burs olarak vermeye karar verdik. Bu yayının geliri ile daha çok öğrenciye ulaşmayı istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki son yıllarda maalesef burs imkanları son derece azaldı.

Burs başvurularını ve eserin tanıtımını tamamen sosyal medya üzerinden yapacağız. Eserin dijital olması ve bu tür tanıtıma yönelmemizdeki en önemli sebep ise maliyeti en azda tutarak daha fazla öğrencimize elde edilen imkanı ulaştırmaktır.

Kısacası eserden 1 TL’de elde etsek milyon TL’de elde etsek tamamı burs olarak kişi ya da kişilerle paylaştırılacaktır.

Burs başvurusu için;

1-Instagram hesabınızdan Ahmet Koşkan instagram hesabından paylaşacağımız ilk gönderiyi etiketleyerek
# AŞKA MISRALAR
# SEVGİLİLER SEVGİLİSİNE” hashtag’leri ile paylaşılması,

2-Yorum kısmına sipariş numarası ve
# AŞKA MISRALAR
# SEVGİLİLER SEVGİLİSİNE” hashtag’leri ile yorum yapılması,

3-Üniversite öğrencisi olunması,

4-Eserin sipariş numarası ile bilgilerinizin örtüşmesi gerekmektedir.

Bunu yapmamızdaki amaç daha fazla kişiye ulaşarak hem imkanı artırmak hem de burs alacak öğrencilere sesimizi duyurmaktır.

Üniversitesi öğrencisi olmasa da paylaşım yaparak ve eseri satın alarak destek olacak kişilere ise şimdiden teşekkür ediyorum. Bu niyetleri bizim için çok değerli olacaktır. Burslar ile ilgili gelir elde edilmesi halinde videolar ile şeffaf bir şekilde sosyal medyada sizleri burs alma koşulları hakkında bilgilendireceğim.

Eseri oluştururken bana destek veren tüm herkese teşekkür ediyorum. Özel teşekkürü bir borç bildiğim insanların yanımda ve/veya kalbimde olması her zaman benim için en değerli hazine ve paylaşım olacaktır.

Sevgilerimle.

Ahmet Koşkan

16Eki/18

Ne Olacak Bu Ücretlerin Son Hali? 2019 Yılı Ücret Zamları Tahmini

Yoğun ve yorucu bir dönem içerinde bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Biliyorum çok uzun zamandır bloğumda bir şey paylaşmadım.  Şuan analizlerim bu yazıyı yazmama neden oldu.

Ücret sistemleri hep tartışma konusudur fakat nedense bu tartışma konusu çokta yüksek sesle yankılanmaz. Çünkü ülke durumu, siyasi hareket, bölgesel gelişmeler, makro-mikro olaylar ve işletmeler bunu baskılarlar. Ücretin tarafı olan çalışanlar ise kaybetme endişesi ile seslerini çok fazla yükseltmezler.

Tarihin varlığından beri insanoğlu çalışmak zorundadır. Çünkü fizyolojik, güvenlik, gelecek ve psikolojik ihtiyaçları bunu gerektirir. İnsanın çalışma sistematiği kendine çalışma, zorunlu çalışma (kölelik), devlete çalışma, atölyeye çalışma ve sanayiye çalışma ile devam etmiştir. Şimdi ise bilgiye çalışma diye yeni bir kavramda türemektedir.

İnsanın çalışmanın amacı ihtiyaçlarını karşılamaktır. İşin sonunda bir bakış açısı ile kölelik ile genel müdürlük arasında fark yoktur. Her durumda yaşamsal ihtiyaçları gidermeye çalışıyoruz.

Çalışırken belirli riskler doğar ve sizin kazançlarınız erimeye başlar. Bu erime eğer sübvanse edilmezse sosyal politika riskleri doğar.  Şimdi hocam bu konu sizinle ne alaka diyebilirsiniz. Tam da burada şunları diyerek yola devam edeceğim. Sosyal politika insan kaynakları bölümlerinin akademik temelli alanlarındandır. Maalesef akademik temelli bu alan iş yaşantısına meslektaşlarımız tarafından yansıtılamamaktadır.

Kaldığım yerden devam edersem. Bu sosyal politika riskleri enflasyonist dönemde hızlı tepkiler ile emilir. Yani ücret eridikçe tepki verilir ve satın alma gücü korunur. Bunu herkesin anlayabileceği şekilde anlatmak isterim. Hatırlar mısınız enflasyonun olduğu dönemlerde asgari ücrete yılda en az 2 kez zam yapılırdı. İşte sebebi tam olarak da buydu. Asgari ücret burada önemlidir. Çünkü bunun altını çizmenizi istiyorum, ülkemizde tüm ücret sistemi asgari ücret baz alınarak kurulur ve ilerler.

Şimdi geldiğimiz dönemde yılın ilk 9 ayı satın alma gücünün %9 erimesi gerekiyordu. Fakat ne oldu %25’e yakın erime oldu. Bu ciddi bir erimedir. Geriye kalan 3 aylık dönemde birkaç puan yukarı veya aşağı bu erime devam edecektir. Peki hala ücret buna nasıl tepki verecektir? Sübvanse edilecek midir? Sübvanse edilmezse ne tür riskler doğuracaktır. Yaptığımız analizler sübvansenin imkânsıza yakın olduğunu gösteriyor. Yani ara bir zam kimsenin gündeminde yok. O zaman sosyal politikamıza ne oldu?

Şimdi tüm bunların ışığında 2019’da ücret zam tahminlerine gelelim. Son araştırmaya göre şirketler 2019 ücret artış tahminlerini %17,7 olarak açıkladı. Bir dakika burada duralım. Bu ücrette erimenin yaklaşık 8 puan altı.  O zaman sosyal politikamıza ne oldu diye ikinci kez soruyorum?

Şimdi bizim tahminlerimize gelelim. Orta vadeli plana göre enflasyonun 2018 yılı sonunda %20,8 olacağı açıklandı. Enflasyon bu rakamın üzerinde çıksa bile bu hedef bir baskı aracı olacaktır. Çünkü 2019 yılı enflasyon beklentisi bu plana göre %15,9’dur. Bu durumda asgari ücret artışını %20’ler civarında olmasını devlet tarafı isteyecektir. İşverenlerin tahmini ise %17,7’dir. Bu ikisinin orta noktada buluşacağı yer yeni asgari ücret zam rakamı olacaktır. Çünkü asgari ücret tespit komisyonu 15 kişiden oluşur. 5 kişi devlet, 5 kişi işveren ve 5 kişi ise işçi tarafıdır. Bu durumda bu yıl devletin istekleri olacak gibi görünmektedir.

Buraya ara bir not eklemek isterim. Kasım ayı tahmini verilerinin beklentilerimizi biraz değiştireceğini de unutmamız lazım.

Tahmin edin asgari ücret dışında yani asgari ücretten yüksek alan kişilerin zamları ne olacak? Tabi ki yükselen işletme maliyetlerinin kurbanı olacaklar ve onlar çok alt yüzdelerde zam alacaklardır. Neden mi? Çünkü işletmeler kur farkı zararlarını çoktan yazdılar.

O zaman ne diyelim küçük yatırımcı iseniz ve dövizden kazandığınızı zannediyorsanız kazanıp kazanmadığınızı zamana bırakın derim. Bu ay asgari ücrette küçük bir düzeltme tüm sistemde denge oluşturabilirdi. Ama gündemde adı bile geçmiyor. Hayırlı olsun herkese.

Ahmet Koşkan

https:// https://www.linkedin.com/in/ahmet-koşkan-31588452/

https://www.facebook.com/ahmetkoskan

https://twitter.com/ahmet_koskan

https://www.instagram.com/ahmet.koskan/

ahmetkoskan@gmail.com

www.ahmetkoskan.com

31Oca/18

Ücret Zamları Nasıl Yapılır?

Her ülkede farklılık göstermesine rağmen ücret zam çalışmaları işveren takdirinde yapılan bir uygulamadır.

Ücret zam çalışmalarında işçi, işveren ve devlet olmak üzere üç taraf vardır. Devletin asli görevi sosyal devlet anlayışı çerçevesinde minimum yaşam standartlarının altına ücretin düşmemesini sağlamaktır. Buradan herkesin aklına asgari ücret uygulaması gelebilir. Asgari ücret uygulaması sanılanın aksine her ülkede yoktur. Çoğu ülkede serbest piyasa uygulanır. Gelecekte sadece asgari ücreti değil teknolojik ücreti de tartışıyor olacağız.

1.Adım

Konumuza geri dönüyor olursak, ücret çalışmalarında aşağıdaki ekonomik ve bütçe verileri dikkate alınır.

 1. Enflasyon
 2. Asgari ücret
 3. İşsizlik oranı
 4. Büyüme durumu
 5. İşgücü devir oranı
 6. Satınalma gücü parametreleri
 7. GSMH
 8. Bütçe

2.Adım

Ekonomik ve bütçe verileri ışığında yapılan değerlendirme sonrası olası bireysel ve şirketsel faktörleri dikkat edilir.

 1. Yetkinlikler
 2. Kıdem
 3. Lokasyon
 4. Performans
 5. Eleman bulma hızı

3.Adım

Sonrasında ise artık bir yol, yani politika oluşturmak gerekiyor. Bu politikayı aşağıdakileri içerecek şekilde oluşturuyoruz.

 1. Şirketin piyasa ile durumu
 2. Mevcut ücret uygulamamız
 3. Mevcut yan haklar
 4. Seviyeler arasındaki geçiş farkı
 5. Aynı seviyedeki banttın açıklık farkı

4.Adım

Son adım olarak ise ücret artışını gerçekleştiriyoruz. Ücret artışını gerçekleştirirken bireysel bazda aşağıdaki kriterlere yakınlık değerlerine bakarak sonuca ulaşıyoruz.

 1. İç denge analizi
 2. Piyasaya göre pozisyonun ücreti
 3. Yaşam kalitesi
 4. Gelecek beklentisi ve kariyer
 5. Aynı işe aynı ücret

Tüm bu süreç sonrasında aslında terfi, atama, iş değişikliği gibi verilerinde olduğu kişisel bazda bir yüzde elde etmiş oluyoruz. Tabi ki toplu iş sözleşmelerinde durum biraz daha farklıdır. Toplu iş sözleşmelerinde işin içerisinde pazarlık kavramı da girmektedir.

Tüm bunları yaparken insan psikolojisini unutmamak lazımdır. İnsan psikolojisi burada en büyük etkenlerden bir tanesidir. Sıra ile yazmak gerekirse aşağıdaki konulara çok dikkat edilmelidir.

 1. Personelin en az son 1 yılına bakılmalıdır. Son birkaç aylık işlerine bakılarak karar verilmemelidir. Genelde insan psikolojisi gereği son kötü olaylar hatırlanmaktadır.
 2. Üst yöneticiye yakın olan ama iş performansı düşük olan personellerin varlığı unutulmamalıdır.
 3. Personellerin muhakkak son 3 dönemlik zam oranlarına bakılmalıdır.
 4. Var ise performans notlarına dikkat edilmelidir. Buradaki notlar yetkinlikten daha çok iş hedefleri sonuçları olmalıdır.
 5. Akraba ilişkileri gözetilmelidir.
 6. Terfilerde zaman eğrilerine muhakkak dikkat edilmelidir. Bazı personeller hep yükselme eğilimindedirler ve üst yöneticilerini etki altına alırlar.

Sorularınız olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Ahmet Koşkan

https:// https://www.linkedin.com/in/ahmet-ko%C5%9Fkan-31588452/

https://www.facebook.com/ahmetkoskan

https://twitter.com/ahmet_koskan

https://www.instagram.com/ahmet.koskan/

15Ağu/17

How To Prepare Your Resume? (Article 2)

I want to share with you the second part of my writing after a long time. I wrote the cover letter in my previous article. I want to tell you how to prepare your resume (main section) in this article.

 • Resume (Main Section)

The section where all of our information is located is the main section. We will put our information into a form in this section. We write our information in this section by adhering to a form. In fact, we all know and care about this part.

The most curious question for this section is “What should be in the resume, what should be written and in what order should this information be written?”

I want to answer this question to make it more memorable. Your resume should be like the flow of life. In other words, all information should start from birth and should be written in order.

Information that should be included in the curriculum vitae;

a) Personal Information

Human is born first and has personal knowledge with this birth. Such as name, date of birth, place of birth, residence. Personal information is first written on the resume. This section should definitely have the following.

Name, surname, place of residence, place of birth, date of birth, communication information, military status (for men).

Other information is extra. Such as driving license, blood group…

b) School Information

People begin to school after personal information first. This process, which started with pre-school education in primary education, extends to doctorate or lecturer.

Your curriculum vitae should have the school knowledge of the last two graduates. You must write the top graduated last school knowledge.

c) Experience Information

People enter work after school. Naturally, we write experience information in the third place. The experience can be social, political, foundation, academic, professional or semi-professional.

The latest experience must be at the top. Older experiences should be written in order from newest to oldest. In this section we should pay attention to the following. Start and end dates, full name of the place where the experience is obtained, full disclosure of the position worked, name of the city where the experience is obtained. It is even useful to add a brief introduction about the company that is working.

d) Competency Information

Human have a lot of competence with social life, school life and work life. For this reason, the fourth section that needs to be on the resume is the competency information section. The point to note in this section is the level of competence. Foreign language knowledge and information on computer programs must be written in this section together with their level.

e) Training and Certification Information

People develop themselves by participating in activities such as various training, conferences, panels, certificate programs. For this reason, it is necessary to include these programs in the resume together with the date of participation, the duration and the program name. All informaion should be written from newest to oldest.

Special driving license and exam information should also be added to this division.

f) Project Information

All project and business sense information should be included in this section. If possible, it is useful to add it as a file extension.

g) Reference and Reference Articles

The last part of the curriculum vitae needs to added reference articles. If it is not possible, the communication information of the persons should be added  who can give you information about you, professional, academic and social.

“Will be given later” such as sentences should not be added.

You can add a lot to your resume with a professional writing section tells you. Do not hesitate to change the design of your resume and add new things.

I gave many resume examples in my previous post. You can access these posts from the link below.

http://www.ahmetkoskan.com/2015/06/28/uluslararasi-ozgecmis-cv-ornekleri/

We will continue writing later about this topic. In the meantime, if you have any questions, you can contact me.

Ahmet Koşkan