Geçmiş ile günümüz çalışma hayatı nasıl farklı ise, gelecekte de çalışma hayatı günümüzden farklı olacaktır. Bu bakış açısı ile konuya bakarsak günümüz insan kaynakları uygulamalarının birçoğu gelecekte olmayacak ya da farklı şekiller alacaktır.

Şimdi en merak edilen soru şu; Gelecekte insan kaynakları yönetimi olacak mı?

Bu soruya çok basit bir şekilde cevap verebiliriz. İnsanın olduğu her vakit insanı yönetme ve yönlendirme çabası olacaktır. Bu geçmişte de böyleydi, şimdi de böyle, gelecekte de böyle olacaktır.

Ama şunu da kesin bir dil ile söyleyebiliriz. Gelecekte birçok meslek ise olmayacaktır. Araştırmalara göre önümüzdeki 20 yıl içinde şuan ki mesleklerin % 30 olmayacaktır. Bu meslekler ya değişecek ya da tamamen ortadan kalkacaktır. Bunu etkileyen en büyük neden şüphesiz teknoloji olacaktır.

İnsan kaynaklarının kendi özeline gelirsek insan kaynakları gelecekte nasıl şekillenecektir?

Öncelik ile insan kaynakları planlaması daha üst seviyelere çıkacaktır. Çünkü gelecekte daha teknik bir personel yapısı ile karşı karşıya kalacağız. Bunun sebebi ise kullanıcı alışkanlıklarının iş hayatına yansıması olacaktır.

Seçme kısmına baktığımız zaman ise yetkinlikleri yüksek adayların varlığı devam ederken yanında özgürlükçü bir personel yapılanları ile işe alım süreci oluşacaktır.

İnsan kaynaklarının vazgeçilmez unsuru olan özlük ve bordro yapılanmalı teknoloji ile çok daha basit hale gelecek, belki de insana ihtiyaç duymadan bilgi sistemler bu fonksiyonu yerine getirecektir.

Performans yönetimi tamamen ortadan kalkacak hedefler ile yönetim yetenek yönetimi ile birleşecektir. Böylece performans çıktıları olan kariyer, gelişim ve ücret yönetimi değişecektir.

Eşit işe eşit ücret yapılanması yeteneğe göre ücret yapılanması ile yer değiştirecek, kıdem ve teşvik uygulamaları ya tamamen kalkacak ya da köklü bir değişikliğe uğrayacaktır.

gelecekikyonetimi

Kariyer yönetiminde hızlı yükselme fırsatları verilirken, uzayan insan ömrüne göre, farklı işler, matrix kariyer olanakları, çoklu kariyer yapılanmaları önem kazanacaktır.

Gelişim yönetiminde ise bireysel gelişim planları ön planda olacak ve elde tutma verisi olarak karşımıza çıkacaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak gelecekte ki çalışma hayatı bugün gibi olmayacaktır. Çalışma koşulları ve çalışma ortamları değişecektir. Mekan ve çalışma yerleri tamamen farklılık gösterecek hatta bazı mesleklerde çalışma yeri kavramı tamamen ortadan kalkacaktır.

Esnek çalışma düzenleri hayatımızın bir parçası olacaktır. Bu hem avantaj hem de dezavantaj sağlayacaktır. Sınırsız çalışma saatleri dezavantaj olarak karşımıza çıkarken, standart çalışma saatlerinin ortadan kalkması avantaj olarak çalışanın önüne gelecektir.

Teknoloji ile birlikte seyahatler azalacaktır. Üretim bantların geleneksel yapının varlığı kendini robotlara bırakırken, nişh üretim daha çok kıymetlenecektir. Hatta kayıp olan bazı mesleklerde nişh üretim paha biçilemez hale gelecektir.

Şimdi diyebiliriz ki değişimi durduramayacağımıza göre, değişime ayak uydurmak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Hatta değişimin bir parçası olalım. Daha iyi bir insan kaynakları yönetimi için biraz fazlasını ortaya koyalım.

Ahmet Koşkan

4 thoughts on “Gelecekte İnsan Kaynakları Yönetimi

  1. I believe that is among the so much significant info for me.
    And i am glad reading your article. However wanna commentary on some general issues, The website style is wonderful, the articles is really excellent :
    D. Good job, cheers

  2. great publish, very informative. I ponder why the other specialists
    of this sector don’t understand this. You should proceed your writing.
    I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir