İnsan her zaman toplum içerisinde saygı görmek ister. İster devasa büyüklükteki topluluklar olsun isterse bir aile kadar en küçük topluluk olsun bu kural insanın manevi beklentisi olan saygı için değişmez.

İnsana saygınlık kazandıran bir çok yön vardır. Bunlar insanın kişilik yapısına göre değişir. Kimi insanlar maddi varlıklar ile bu saygınlığı görürken kimileri ise davranışları, yani manevi tarafları ile bu saygınlığı görür.

Başarılı İnsanların Kişilik Yapıları

Kariyer insanın iş çevresindeki saygınlığını artırma arayışıdır. Yani kişinin hem maddi hem de manevi anlamda statü kazanma çabasıdır da diyebiliriz. Kariyer insana sadece iş çevresinde saygınlık kazandırmaz toplumun diğer kesimlerinde de bu saygınlığı devam ettirir.

Buradan şu çıkarımı yapabiliriz. İnsanın iş hayatındaki başarı ve başarısızlıkları diğer toplum katmanlarında ki misyonunu da etkilemektedir.

O zaman toplumdaki insanın her hangi bir yerdeki davranışı diğer yerlerindeki davranışlarını ve başarılarını da etkilemektedir.

Yaptığım tüm araştırmalarda kariyer sahibi olan insanlarda temelde iki kişilik özelliği olduğunu görmekteyim.

Birinci kişilik özelliğine sahip olan grup hırs ve azime sahip olan ve duygularını gizleyerek yükselme olanağını etkileyen insanlar ile çıkar ilişkisi kuran ve bu insanlara gerektiğinde çok iyi davranan ama sürecin sonunda çıkar ilişkisi bittiğinde asıl davranış özelliklerine dönen kişilik grubudur. Bu grup hakkında DİPSOS yazımı okumanızı tavsiye ederim.

İkinci grup ise başarı odaklı destekleyici insanlardır.

Bu insanlar genelde toplumun diğer kısmına göre daha mutludurlar ve odak noktaları başarı üzerinedir. Yani sosyal hayatlarında başarılı ve mutlu oldukça iş hayatlarında da başarılı ve mutlu olurlar ve bu onlara kariyer basamaklarını getirir. Çünkü bu insanlar iş yerinde gülen yüzlü, insanları destekleyen, diğerlerini geliştiren insanlar olarak ön plana çıkar ve bu da onların diğer insanlar tarafında sevilmesine neden olur. Bu sevgi ise onlar hakkında oluşan olumsuz geri dönüşleri engeller ve diğer insanlar tarafından kabullenme hissini kuvvetlendirir.

Bu tür kişilik yapısında olan insanlar bulundukları yerlere genelde büyük katkılar sağlarlar ve bu da onlara başarıyı doğrudan getirir.

“Kısacası başarı kariyer olarak karşımıza çıkar.”

Benden size tavsiye sosyal hayatınızda ve iş hayatınızda başarılı ve mutlu olmaya çalışın, aksi halde her ikisinde de zorlanmak zorunda kalırsınız.

Siz siz olun sürekli sorun çıkaran ve mutsuz olan insanlardan uzak durun. Çünkü evrende insanlar birbirini etkilerler.

Ayrıca başarılı olmak için başkalarından bir şey beklemeyin! Beklerseniz başaramazsınız!

Ahmet Koşkan

One thought on “Başarılı İnsanların Kişilik Yapıları

  1. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous
    to and you’re just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, really
    like what you’re stating and the way in which you say it. You make it
    enjoyable and you still care for to keep it wise. I can not wait to
    read far more from you. This is really a wonderful site.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir